Obecnie wiele przedsiębiorstw spotyka się z szeregiem oczekiwań klientów dotyczących redukcji ceny oferowanej usługi lub wytwarzanego produktu. Temu oczekiwaniu często towarzyszy silny nacisk na utrzymanie dotychczasowej wysokiej jakości. W takiej sytuacji cała uwaga osób odpowiedzialnych za tworzenie oferowanych produktów w przedsiębiorstwie powinna skoncentrować się na kosztach.
Dotychczas, w sytuacji, kiedy w przedsiębiorstwie pojawiało się słowo koszt, naturalnie koncentrowano się natychmiast na działach księgowości i kontrolingu. Jednakże w takim przypadku, wewnątrz przedsiębiorstwa dochodzi do częstych nieporozumień. Działy te bowiem koncentrują się przede wszystkim na problemach sprawozdawczości i ewidencji kosztowej. Natomiast problem decyzyjnego rachunku kosztów, w trakcie działań operacyjnych realizowanych przez produkcję, logistykę czy sprzedaż pozostaje dla nich „obszarem nierozpoznanym”
W związku z powyższym w wielu przypadkach managerowie działów produkcji logistyki czy sprzedaży zgłaszają oczekiwania zwiane z poznaniem metod ewidencji, kalkulacji a przede wszystkim aktywnego zarządzania kosztami produkcji, logistyki i zbytu. Daje im to podstawę do bardziej efektywnych działań, a także zrozumienia procesów zwianych z konstrukcją kosztów w przedsiębiorstwie a także podejmowania decyzji dotyczących wyboru optymalnego kosztu. Często bowiem pojawia się sytuacja, w której, co paradoksalne, rezygnacja z wybranych zleceń, obsługi wybranych klientów czy destynacji może, wbrew temu co się powszechnie sądzi, zwiększyć a nie zmniejszyć rentowność produkcji, sprzedaży czy nawet całego przedsiębiorstwa. W trakcie wizyt, przeprowadzanych w wielu przedsiębiorstwach, często zwraca się uwagę także na inne problemy. Jeden z nich można krótko charakteryzować następującym pytaniem: Jak działać by kilka nierentownych kontraktów przekuć w rentowne przedsięwzięcia. Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdą państwo na tym szkoleniu. Dlatego jego podstawowym celem tego szkolenia stało się zapoznanie uczestników z metodami kalkulacji kosztów, metodami optymalizacji kosztów a także przygotowanie do wdrożenia rachunku kosztów procesu.
Kategoryzacja materiałów w oparciu profilowanie zużycia materiału
Związek sprzedaży z planowaniem produkcji
Rachunek procesowy w sprzedaży
Definiowanie wskaźników efektywności procesu - KPI
Koncepcja controlingu na bazie TCO w obszarze zakupów, produkcji i sprzedaży
Czas trwania szkolenia: 1 dzień - 8 godzin lekcyjnych